Pomarańczowa energia. Wyzwól radość i moc.

Jak żaden inny owoc przywołuje letnią świeżość, ożywczy zapach i apetyczną nutę. Ten naturalny antydepresant wspomaga pozytywne myślenie. Pomarańcza święci triumfy w pielęgnacji, makijażu i aromaterapii. Vivat oranż!

Przypominają gorące Południe, słoneczne wakacje i dojrzewające owoce. Pomarańcze wabią wszystkie zmysły. Poprawiają nastrój, dodają optymizmu i wyzwalają energię, tak potrzebną z nadejściem wiosny.
Najpierw pobudza ich kolor. Wzrok człowieka jako zmysł dominujący, pochłania 3/5 uwagi. Dlatego barwy mają tak duży wpływ na  samopoczucie i emocje: wpływają na stan umysłu i wzmagają odczuwanie bodźców.
Kolor pomarańczowy nie tylko odświeża umysł, zachęca do życia i wzmacnia siły witalne, ale także pobudza pamięć, przyspiesza oddech i zwiększa aktywność mózgu. Pomarańcze orzeźwiają musującym aromatem. Ich woń pobudza równie dobrze jak mięta. Nie mniej energii ma wnętrze owoców. Wyciąg z pomarańczy i zawarte w nim witaminy i oligoelementy są cennym składnikiem kremów, balsamów i wód do pielęgnacji ciała.

Cudowna witamina C
Trudno przecenić walory pielęgnacyjne pomarańczy. Zwłaszcza ich sycylijskiej odmiany, która dzięki suchemu klimatowi jest najbardziej wonna i intensywna.
Kremy z wyciągiem z pomarańczy obfitują w witaminę C, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, opóźnia proces starzenia się skóry. Ponadto poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu komórki są lepiej odżywione i dotlenione. Dzięki przyspieszonej odnowie naskórka, zmęczona, lekko poszarzała skóra odzyskuje ładny, świeży koloryt i blask. Kwas askorbinowy wspomaga też regenerację i syntezę kolagenu, poprawiając elastyczność i sprężystość skóry. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne. Przy cerze suchej witamina C sprzyja syntezie lipidów odpowiedzialnych za nawilżanie skóry. W przypadku tłustej skóry redukuje wytwarzanie łoju.
Oprócz witaminy C, w pomarańczach znajdziemy inny doskonały przeciwutleniacz – witaminę E o właściwościach wygładzających i uelastyczniających skórę. Czy witamina C obecna w owocach i warzywach przypomina pod względem budowy chemicznej i właściwości witaminę C wytwarzaną syntetycznie w laboratorium? Oczywiście, że tak. To ta sama substancja, o identycznym działaniu. Co więcej, witamina C w produktach pochodzenia naturalnego, może nawet lepiej się wchłaniać, niż jej syntetyczna „koleżanka”, ponieważ wspomagają ją w tym procesie polifenole. W laboratorium natomiast powstają bardziej stabilne, o lepszych właściwościach, docierające głębiej w skórę pochodne witaminy C: palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) oraz glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside).

Miej oko na oranż
Pomarańczowy to energetyczny i odważny kolor. Położony na powiekach ożywia cerę, nadając jej radosny i dziewczęcy wygląd. Dobrze komponuje się z podobnym odcieniem na ustach oraz ze skórą pokrytą lekką warstwą transparentnego podkładu. Pomarańczowe cienie na powiekach dobrze wyglądają również w towarzystwie złota, czy beżu, niekorzystnie zaś w połączeniu z chłodnymi tonacjami, np. z szarościami lub błękitem. Przełamaniem utartego schematu będzie połączenie oranżu na powiekach z różową szminką.
Oranż na powiekach i ustach ładnie odświeża typowy dla Polek chłodno-różowy odcień skóry. Najładniej wygląda u kobiet o ciepłym typie urody, ale efektownie prezentuje się na typowej chłodnej „zimie”. Idealnie współgra z rudymi włosami. Pomarańczowe cienie wyjątkowo interesująco wyglądają przy zielonej lub piwnej tęczówce. Łączone z brązem lub zielenią dają bardzo ciekawe efekty kolorystyczne. Dobrze wyglądają w zestawie z czarną mascarą (efekt klasyczny), jak i ze złotym żelem do rzęs (efekt kosmiczny).
Ten zdecydowany kolor ładnie wygląda na ustach, zwłaszcza w otoczeniu gładkiej, nieskazitelnej skóry. Gdy usta są mocno podkreślone, makijaż oczu powinien być minimalistyczny, a kości policzkowe lekko muśnięte ciepłym różem. Jeśli obawiasz się tak mocnego akcentu na powiekach czy ustach, sięgnij po spokojniejsze, a zarazem bezpieczniejsze odcienie pomarańczowego, np. łososiowy, koralowy, czy brzoskwiniowy. Najbezpieczniejszym wyjściem są produkty transparentne. Cienie w kremie i błyszczyk nadają minimalny kolor przy maksymalnym połysku. Jeśli natura poskąpiła ci śnieżnobiałego uśmiechu, szminka w odcieniu oranż nie będzie dobrym pomysłem – podkreśli żółtawy kolor zębów. Lepszy efekt dadzą złamane odcienie pomarańczowego, np. beżowo-złoty, jasny koral, miedziany brąz.

Energia dla ciała
Każdy kosmetyk pachnący pomarańczami poprawia nastrój, orzeźwia i dodaje energii. Poranny prysznic z aromatycznym żelem lub mydłem o tej woni, to najlepsza pobudka. Zapach olejku pomarańczowego mogą mieć zarówno peeling do ciała, jak i balsam, który nakładasz po kąpieli. Najlepiej zaraz po wytarciu się ręcznikiem, kiedy skóra jest rozgrzana i lekko wilgotna – łatwiej i szybciej wchłaniają się cenne składniki nawilżająco-odżywcze, a przyjemny aromat pozostaje na dłużej. Wmasowując w skórę balsam lub mleczko wzmacniasz barierę tłuszczową, chroniącą naskórek przed wysychaniem i ułatwiasz zatrzymanie wody w jego głębszych warstwach. Dla suchej skóry taki preparat jest wprost niezbędny. Grubszą warstwę wklepuj w łokcie, kolana, przedramiona i łydki, gdzie naskórek jest najbardziej wysuszony. Jeśli lubisz łatwo wchłaniające się preparaty, sięgnij po suche olejki do ciała, które zachowują natłuszczająco -nawilżające działanie, pozostawiają skórę bez śladu tłustej warstewki na powierzchni.
 
Polecam:
Vegan Friendly, Bielenda, masło do ciała pomarańcza; Fresh Juice, Elfa Pharm, masło do ciała, pomarańcza i mango z olejem z amarantusa; Marchew i Pomarańcza, Mydlarnia Cztery Szpaki, hydrofilowy olejek myjący; Cedr i gorzka pomarańcza, YOPE, naturalny żel pod prysznic; Pomarańcza Chilli, Organique, balsam z masłem shea o zapachu słodkiej pomarańczy i pikantnego chilli.

Zapach słońca
Im bardziej słoneczny i cieplejszy dzień, tym bardziej pożądany świeży aromat pomarańczy i innych cytrusów. Co więcej, gdy chłodna aura za oknem, ta woń przywołuje optymistyczny nastrój. Cytrusowe zapachy są lekkie, świeże i radosne. Doskonale komponują się z pikantnymi wyciągami korzennymi, takimi jak imbir, cynamon, kardamon. Najlżejszą wersją zapachu są wody zapachowe do ciała – nie tylko pięknie pachną, ale jednocześnie pielęgnują skórę. Zawierają witaminy i składniki nawilżające. Nie zastępują kremów i balsamów do ciała, wspomagają jednak ich działanie. Jak ich używać? Spryskuj się nimi od stóp do głowy tyle razy w ciągu dnia, ile tylko masz ochotę. Wody zapachowe są bezalkoholowe i mają niskie stężenie olejków, a więc całkowicie bezpiecznie można się nimi skrapiać, smarować i nacierać. Bez ryzyka przesycenia skóry mocnym aromatem. Mgiełki i wody likwidują zmęczenie, lekko chłodzą i poprawiają samopoczucie. Pamiętaj jednak, że kosmetyki z dodatkiem olejku pomarańczowego mogą wywoływać fotouczulenia. Dlatego nie stosuj ich przed wystawianiem się na słońce. Aby zapach był trwalszy, sięgnij po wodę toaletową lub perfumowaną. Woń pomarańczy pobrzmiewa zawsze w pierwszej, najszybciej wyczuwanej nucie perfum. To ona sprawia, że zapach wydaje się apetyczny, pełen słodyczy dojrzałych owoców i wibruje musującą wonią.
Kreatorzy zapachów często łączą aromat innych cytrusów, np. grejpfruta, mandarynki, limonki, gorzkiej pomarańczy, bergamotki, passiflory. Czasem orzeźwiający zapach łamią słodkie nuty kwiatowe. Perfumy stają się zmysłowe i kobiece. Cytrusowe zapachy zamknięte są we flakonach o kolorze słonecznej żółci i wszelkich odcieniach pomarańczowego. To dlatego, że przy wyborze perfum zazwyczaj kierujemy się kolorem flakonu. Intuicyjnie wybieramy barwę, która symbolizuje rodzaj zapachu.

Polecam aromatyczną aranżację mieszkania:
Jaśmin i kwiat pomarańczy, 100BON, mgiełka do domu (sephora.pl); AVA & MAY, dyfuzor zapachowy Sycylia o zapachu magnolii, miodu i pomarańczy; Bispol, pomarańcza – duża świeca zapachowa w szkle (candlemania.com.pl);
Optima Natura, naturalny olejek pomarańczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

y

Emet nisl suscipit adipiscing bibendum. Amet cursus sit amet dictum. Vel risus commodo viverra maecenas.

r